>

Organizacja Wesela


Organizacja ślubu i wesela – czy na tym da się zaoszczędzić?


Ślub i wesele XXI wieku organizowane przez przeciętnych „Kowalskich”, to wydarzenie niemalże porównywalne do królewskich zaślubin. Przepych króluje w pełnej okazałości. Tłum ludzi, śpiewaczka operowa w kościele, luksusowa restauracja, bogate, wykwintne menu, zespół muzyczny z prawdziwego zdarzenia coraz częściej na weselu i poprawinach, a do tego markowe stroje i kompleksowa oprawa video-fotograficzna. Nie można zapomnieć jeszcze o wystroju i dekoracji w kościele, restauracji, w mieszkaniach Państwa Młodych. Ile to wszystko kosztuje? Jednym słowem, dużo. Czy da się w ogóle na tym zaoszczędzić? Warto spróbować. 

Zastanów się czy naprawdę tego chcesz
Oczywiste jest, że można także zaoszczędzić na organizacji własnego ślubu i wesela, ale w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czy naprawdę tego chcesz. W końcu to wydarzenie, w którym uczestniczy się raz w życiu, a przynajmniej każdy takie wiąże z tym marzenia. Może warto byłoby jednak zaszaleć i stworzyć wręcz królewskie przyjęcie? Jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić, niech już teraz zabiera się za przygotowania. Ci, którzy naprawdę liczą na oszczędności, powinni zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

W poszukiwaniu alternatyw
Z pewnością wiesz co to alternatywa, dlatego też musisz wiedzieć, że da się ją zastosować w zakresie organizacji ślubu i wesela. Drogie kwiaty w kościele, możesz zastąpić równie pięknymi, ale nieco skromniejszymi i co za tym idzie tańszymi roślinami. Suknia i garnitur też nie muszą być z Paryża, nikt nie będzie oglądał metek, a poza tym przecież najważniejsze jest to, byście wyglądali tak, jak Para Młoda przed ołtarzem. Restauracja nie musi być luksusowa, a po prostu przyzwoita, by mieściła zaproszoną liczbę gości i sprawiała wrażenie funkcjonalnej. Menu powinno być smaczne, zaspokajające potrzeby gości, ale bez zbędnych dań, za których zjedzenie nawet nie wiadomo jak się zabrać. Czy zespół muzyczny musi być znany w całym kraju? Daruj sobie to szaleństwo. Ważne, by znał się na muzyce i wyróżniał się głosem, którego da się posłuchać i przy którym można bawić się do białego rana. Jeżeli się zastanowisz, bez problemu znajdziesz alternatywy dla swoich oczekiwań, a to przyczyni się do sporych oszczędności. Pamiętaj również o tym, że w dzisiejszych czasach nie ma pojedynczych sklepów z sukniami ślubnymi czy alkoholem. Dziś jest tego całe mnóstwo, są promocje, konkurencyjne ceny. Dlatego najpierw rozejrzyj się, a dopiero zacznij wydawać pieniądze. 


Co możesz, zrób sam
Jeżeli jest to możliwe, dekorację kościoła, może nawet restauracji, a już na pewno własnego mieszkania, możesz wykonać samodzielnie. Przy odrobinie kreatywności i pomocy ze strony najbliższych, wykonasz prawdziwe dzieło sztuki, niczym nieodbiegające od standardu, jaki oferują firmy dekoracyjne, a zdecydowanie tańszym kosztem. W dzisiejszych czasach wiele par decyduje się na skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w organizacji tego wielkiego wydarzenia. Co prawda wspólnie ustalają progi cenowe, ale do tego należy doliczyć koszt usług organizacyjnych. Gdyby go odjąć, zawsze byłaby to całkiem korzystna oszczędność. Dlatego nie idź drogą łatwizny, a zadbaj o organizację samodzielnie. Do tego masz partnera, rodzinę i znajomych, wszystkich zaangażuj do pomocy. A może masz znajomego, który jest doskonałym fotografem? Może w Twojej rodzinie ktoś fotografuje? Dzięki temu zaoszczędzisz chociażby na sesji typowo ślubnej, wykonywanej zaraz po wyjściu z kościoła, bądź nawet przed. Niektórzy decydują się na samodzielne upieczenie tortu, który ich zdaniem w tej sytuacji jest zdecydowanie tańszy i przede wszystkim smaczniejszy. Dlaczego ktoś miałby nie wykorzystać swoich umiejętności, skoro nimi dysponuje. Co najważniejsze, lista gości powinna być przygotowana samodzielnie przez obecnych narzeczonych. Dlaczego? Rodzina zwykle typuje kandydatów, którzy tak naprawdę niekoniecznie powinni znaleźć się na owej liście gości. Rodzice chcą sąsiadów i swoich znajomych, głównie ze względu na to, by pokazać się, pochwalić się przed nimi tym wspaniałym wydarzeniem. A to podstawowy błąd, bo lista rośnie i rośnie, a wraz z nią rosną koszty. 


Nie zapominaj o rozsądku
Wiadomo, że trudno mówić o rozsądku, kiedy planuje się swój jedyny ślub i przyjęcie weselne. Chce się wszystko i to jak najlepsze. Jednak niestety, nie możesz dać się zwariować, kiedy po chwili przez myśl przechodzą Ci oszczędności. Zaproś najbliższą rodzinę, wynajmij dobry zespół muzyczny, zrób w zasadzie to, na co masz ochotę, ale bez przesady. Śpiewaczki operowe zostaw dla bogaczy. Limuzyny dla całej rodziny to też niekoniecznie dobry pomysł. Krewetki, homary i inne tego typu wykwintne dania oraz przekąski nie sprawdzą się na weselu, a będą jedynie wymysłem Młodej Pary. Naprawdę dokładnie przemyśl to, co warto zrobić, z czego skorzystać, a o czym najkorzystniej będzie zapomnieć. Tym sposobem na pewno dużo zaoszczędzisz.