>

Jak przeżyć organizację wesela

Jak przeżyć organizację wesela i nie zwariować?


  Organizacja wesela jest bardzo poważnym przedsięwzięciem i nie bez powodu przeraża bardzo wiele par. Wszystko jednak da się odpowiednio przygotować, kiedy mamy odpowiednią ilość czasu. Oczywiście nie zabieramy się za realizację projektu w charakterze sławnej „5-latki”, jednakże i w tym przypadku zmysł organizatorski znacznie ułatwi nam sprawę. Ważne jest to,aby się zbytnio nie denerwować, bo na pewno i tak stres będzie nam cały czas towarzyszył i działać racjonalnie.

Krok pierwszy- określamy cele, które chcemy osiągnąć

Kiedy już zapadnie decyzja o ślubie, warto określić wszystkie cele i zadania z którymi musimy się zmierzyć. W związku z tym zaopatrujemy się w notatnik i zapisujemy wszystko to, co musimy zrobić. Co powinno się pojawić na takiej liście? Po pierwsze- znalezienie sali weselnej. Nie zrobimy tego na ostatnią chwilę, dlatego też warto o tą kwestię zadbać na samym początku. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, dobrze byłoby odwiedzić kilka restauracji, lub tez hoteli zajmujących się organizacją tego rodzaju uroczystości i wybrać najkorzystniejszą i najbardziej podobającą się nam opcję. Krok kolejny- rodzaj ślubu. W przypadku par katolickich, najbardziej popularny jest ślub kościelny, wobec czego konieczne będzie odwiedzenie miejscowego proboszcza w celu załatwienia wszelkich formalności. Numerem trzecim na naszej liście powinna być lista gości. Powinniśmy znać jak najdokładniejszą ich liczbę, aby zarezerwować odpowiednią ilość miejsc zarówno w sali weselnej, jak i ewentualnie w hotelu. Czwóreczka- zespół weselny. Dobre orkiestry zajmujące się oprawą muzyczną na uroczystościach weselnych, bardzo szybko tracą wolne terminy. Dlatego też trzeba działać szybko. Zapytać o opinię znajomych, który brali już ślub i podpisać umowę z wybraną grupą. Numer pięć- ubranie weselne. Z panem młodym nie będzie tu większych problemów, bo garnitur czy też frak może kupić właściwie przy jednorazowej wizycie w sklepie. Panna młoda natomiast musi być najpiękniejsza kobietą na sali. W związku z tym zdobywanie wymarzonej sukienki ślubnej może pochłonąć nieco więcej czasu. Nie można także zapomnieć o zakupie wygodnego obuwia.

Sprawy drugorzędne- nie mniej ważne

Wymienione powyżej zagadnienia są bez wątpienia najważniejsze przy organizacji ślubu i wesela, jednakże bardzo ważne są także sprawy drugorzędne, które też warto zanotować. Co do nich można zaliczyć? Kiedy mamy już listę gości, musimy wybrać dla nich zaproszenia i rozesłać jak najszybciej. Wybór tego typu produktów jest ogromny, więc na pewno każda para znajdzie swoje zaproszenia idealne. Następnie należy zatroszczyć się o dodatki. Są nimi kwiaty, wystrój kościoła i sali weselnej, butonierki. Istotna jest także kwestia wybrania świadków, na którzy nieco pomogą nam we wszelkich przygotowaniach. Szczególnie panna młoda powinna się także zatroszczyć o zabiegi pielęgnacyjne przed ślubem, fryzjera i makijażystkę. Bardzo miłym elementem każdego wesela jest podziękowanie dla rodziców młodej pary. Z tej okazji można kupić dla nich jakiś niewielki upominek. Może to być kosz z kwiatami, specjalnie przygotowane książki, czy też innego typu suweniry z odpowiednią dedykacją. Powinniśmy także przygotować jakieś małe prezenty dla gości, np. w formie kieliszków. Tradycją weselną w Polsce jest także wręczanie gościom weselnym po zakończeniu przyjęcia paczek w ciastem oraz butelki wódki weselnej. Dobrze byłoby więc kupując alkohol, wziąć pod uwagę dodatkową ilość tego trunku. Pamiętajmy także o tym,że wiele restauracji wymaga od nas samodzielnego zakupu zarówno alkoholi, jak i ciast, a także tortu weselnego. Dobrze byłoby więc zapytać w ulubionej cukierni, czy zajmuje się ona obsługą uroczystości weselnych i tam zamówić słodki poczęstunek oraz tort. Niezbędna będzie także figurka, która znajdzie się na szczycie najważniejszego ciasta wieczoru. Alkohol najlepiej będzie zakupić w hurtowni. Poniesiemy wówczas najmniejsze koszty. Przy okazji restauracji, pamiętajmy o ustaleniu menu. Na okres około 2 tygodni przed planowaną uroczystością weselną musimy zatwierdzić wybrane dania. Ważną sprawą jest także samochód, którym przyszli nowożeńcy pojadą do ślubu. Można wybrać ekskluzywną limuzynę, lub samochód zabytkowy. Kiedy liczymy się z kosztami, warto poprosić o pomoc znajomych, którzy posiadają reprezentacyjne auto o pomoc. Na pewno nie odmówią. Potrzebne będzie jeszcze odpowiednie przystrojenie pojazdu. Możemy także pokusić się o zakup specjalny rejestracji z naszymi imionami lub też z napisem NOWOŻEŃCY. Będzie to bardzo ciekawy akcent.